Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DTE26K1
RNCF1206DTE26K1 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DTE26K1
Brief Description
RES SMD 26.1K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DTE26K1.pdf
Availability of RNCF1206DTE26K1
QUANTITY
RNCF1206DTE26K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DTE26K1
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DTE26K1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DTE26K1
Related LinksRNCF120, RNCF1206DTE26K1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DTE26K1 Details Description
Related parts for RNCF1206DTE26K1
FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7.5MHZ TO220-7 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER SGL HS 9A 8SOIC datasheet.pdf
CABLE 4POS M12 SOCKET-WIRE 5M datasheet.pdf
IC AMP 300W/600W STER D 64HTQFP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN INSERT 17POS SKT datasheet.pdf