Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DTE30K1
RNCF1206DTE30K1 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DTE30K1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30.1K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DTE30K1.pdf
Availability of RNCF1206DTE30K1
QUANTITY
RNCF1206DTE30K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DTE30K1
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DTE30K1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DTE30K1
Related LinksRNCF120, RNCF1206DTE30K1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DTE30K1 Details Description
Related parts for RNCF1206DTE30K1
LED 7-SEG .40 DUAL YEL CA DIRECT datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 44POS datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 15W datasheet.pdf
POWER MODULE IGBT 600V 180A SP6 datasheet.pdf
LED YELLOW DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC TXRX 4BIT DUAL 3ST 16SOIC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 35W datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf