Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DTE4K42
RNCF1206DTE4K42 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DTE4K42
Brief Description
RES SMD 4.42K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DTE4K42.pdf
Availability of RNCF1206DTE4K42
QUANTITY
RNCF1206DTE4K42 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DTE4K42
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DTE4K42
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DTE4K42
Related LinksRNCF120, RNCF1206DTE4K42 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DTE4K42 Details Description
Related parts for RNCF1206DTE4K42
RES ARRAY 8 RES 330K OHM 1506 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-8POS 1 DECK datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.63V 6-UDFN datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
IC FPGA 235 I/O 484FBGA datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf