Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DTE7K50
RNCF1206DTE7K50 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DTE7K50
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DTE7K50.pdf
Availability of RNCF1206DTE7K50
QUANTITY
RNCF1206DTE7K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DTE7K50
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DTE7K50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DTE7K50
Related LinksRNCF120, RNCF1206DTE7K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DTE7K50 Details Description
Related parts for RNCF1206DTE7K50
VARISTOR 16.28V 40A AXIAL datasheet.pdf
CABLE D-SUB-AMU09B/AE09G/AMU09B datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 36PQFN datasheet.pdf
RES 12 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSMITTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
MOUNT RECT IC 16DIP 0.060" datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 5.1A 35 MOHM SMD datasheet.pdf