Stackpole Electronics Inc. RNCF1206DTE8R20
RNCF1206DTE8R20 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206DTE8R20
Brief Description
RES SMD 8.2 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206DTE8R20.pdf
Availability of RNCF1206DTE8R20
QUANTITY
RNCF1206DTE8R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206DTE8R20
Internal Part NumberEIS-RNCF1206DTE8R20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package1
SeriesRNCF
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1206DTE8R20
Related LinksRNCF120, RNCF1206DTE8R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1206DTE8R20 Details Description
Related parts for RNCF1206DTE8R20
IC REG BOOST 12V 2A 8SOIC datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT FOR W6811 datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR MULTCH RS232 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN M12 8POS SOCKET datasheet.pdf
ANTENNA U.FL 868MHZ 6MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 300 OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf