Stackpole Electronics Inc. RNCF1210BKE4K99
RNCF1210BKE4K99 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1210BKE4K99
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
RNCF1210BKE4K99.pdf
Availability of RNCF1210BKE4K99
QUANTITY
RNCF1210BKE4K99 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1210BKE4K99
Internal Part NumberEIS-RNCF1210BKE4K99
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.122" L x 0.094" W (3.10mm x 2.40mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1210BKE4K99
Related LinksRNCF121, RNCF1210BKE4K99 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1210BKE4K99 Details Description
Related parts for RNCF1210BKE4K99
THERMISTOR NTC 4.7K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
IC OSC DL FX FREQ 100MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 32POS datasheet.pdf
HANDLE INSTR RND .312"DIA BRASS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 2512 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 135KSPS 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf