Stackpole Electronics Inc. RNCF1210BTE3K57
RNCF1210BTE3K57 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1210BTE3K57
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
RNCF1210BTE3K57.pdf
Availability of RNCF1210BTE3K57
QUANTITY
RNCF1210BTE3K57 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1210BTE3K57
Internal Part NumberEIS-RNCF1210BTE3K57
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.57k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.122" L x 0.094" W (3.10mm x 2.40mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1210BTE3K57
Related LinksRNCF121, RNCF1210BTE3K57 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1210BTE3K57 Details Description
Related parts for RNCF1210BTE3K57
LED COOL WHITE DIFF 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP 28-24AWG TIN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18 OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
SENSOR GAUGE PRESS 5PSI 8DIP PCB datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TAPE 3/4X18 YDS BULK 3" PAPER datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 3.57 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf