Stackpole Electronics Inc. RNCF1210BTE3K92
RNCF1210BTE3K92 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1210BTE3K92
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
RNCF1210BTE3K92.pdf
Availability of RNCF1210BTE3K92
QUANTITY
RNCF1210BTE3K92 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1210BTE3K92
Internal Part NumberEIS-RNCF1210BTE3K92
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.122" L x 0.094" W (3.10mm x 2.40mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1210BTE3K92
Related LinksRNCF121, RNCF1210BTE3K92 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1210BTE3K92 Details Description
Related parts for RNCF1210BTE3K92
BATTERY PACK NIMH 7.2V 700MAH datasheet.pdf
DBL BANA PLUG/BANA BREAKOUT 24" datasheet.pdf
IC TRANSCVR 8-9BIT INVERT 24SOIC datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC FIFO 1024X36 5NS 208-BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 57A DPAK datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf