Stackpole Electronics Inc. RNCF1210BTT100R
RNCF1210BTT100R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1210BTT100R
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/3W 1210
Datasheet Download
RNCF1210BTT100R.pdf
Availability of RNCF1210BTT100R
QUANTITY
RNCF1210BTT100R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1210BTT100R
Internal Part NumberEIS-RNCF1210BTT100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.122" L x 0.094" W (3.10mm x 2.40mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF1210BTT100R
Related LinksRNCF121, RNCF1210BTT100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF1210BTT100R Details Description
Related parts for RNCF1210BTT100R
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FET BUS EXCH SWCH 56-SSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 100W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A SOD123T datasheet.pdf