Stackpole Electronics Inc. RNCF2512DKE90R9
RNCF2512DKE90R9 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF2512DKE90R9
Brief Description
RES SMD 90.9 OHM 0.5% 1W 2512
Datasheet Download
RNCF2512DKE90R9.pdf
Availability of RNCF2512DKE90R9
QUANTITY
RNCF2512DKE90R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF2512DKE90R9
Internal Part NumberEIS-RNCF2512DKE90R9
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF2512DKE90R9
Related LinksRNCF251, RNCF2512DKE90R9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF2512DKE90R9 Details Description
Related parts for RNCF2512DKE90R9
BATTERY PK 10.8V 110 MAH NICAD datasheet.pdf
DSUB CRIMP CONTACT PIN datasheet.pdf
CAP MICA 1500PF 1% 1KV 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN GUARD BLND HL MNT BLACK 80MM datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 9C P 36" WHT JACKS NI datasheet.pdf
LED NEUTRAL WHT 4000K 80CRI 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf