Stackpole Electronics Inc. RNCP0603FTD23K2
RNCP0603FTD23K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0603FTD23K2
Brief Description
RES SMD 23.2K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
RNCP0603FTD23K2.pdf
Availability of RNCP0603FTD23K2
QUANTITY
RNCP0603FTD23K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0603FTD23K2
Internal Part NumberEIS-RNCP0603FTD23K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.059" L x 0.031" W (1.50mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0603FTD23K2
Related LinksRNCP060, RNCP0603FTD23K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0603FTD23K2 Details Description
Related parts for RNCP0603FTD23K2
IC DIFF LINE RCVR QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 87POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN INSERT 17POS PIN datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 19A 8QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf