Stackpole Electronics Inc. RNCP0603FTD249R
RNCP0603FTD249R picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0603FTD249R
Brief Description
RES SMD 249 OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
RNCP0603FTD249R.pdf
Availability of RNCP0603FTD249R
QUANTITY
RNCP0603FTD249R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0603FTD249R
Internal Part NumberEIS-RNCP0603FTD249R
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNCP Series High Power Thin Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.059" L x 0.031" W (1.50mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0603FTD249R
Related LinksRNCP060, RNCP0603FTD249R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0603FTD249R Details Description
Related parts for RNCP0603FTD249R
CONN RECEPT RT/A 2MM 24POS 30AU datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 1.5A 150 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A SOT89-3 datasheet.pdf
RELAY SSR LOWVOL DIS 12.5V 100A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 260MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf