Stackpole Electronics Inc. RNCP0603FTD5K62
RNCP0603FTD5K62 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0603FTD5K62
Brief Description
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
RNCP0603FTD5K62.pdf
Availability of RNCP0603FTD5K62
QUANTITY
RNCP0603FTD5K62 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0603FTD5K62
Internal Part NumberEIS-RNCP0603FTD5K62
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.059" L x 0.031" W (1.50mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0603FTD5K62
Related LinksRNCP060, RNCP0603FTD5K62 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0603FTD5K62 Details Description
Related parts for RNCP0603FTD5K62
RES SMD 300K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 18POS datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 158MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
IC PFC CONTROLLER CCM 8SOIC datasheet.pdf
LED PLAT DRAGON 470NM BLUE SMD datasheet.pdf
IC FPGA 528 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
47UF 200V 12,5X20 datasheet.pdf