Vishay/Dale RN55D6R78FB14
RN55D6R78FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D6R78FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.78 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D6R78FB14.pdf
Availability of RN55D6R78FB14
QUANTITY
RN55D6R78FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D6R78FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D6R78FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.78
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D6R78FB14
Related LinksRN55D6, RN55D6R78FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D6R78FB14 Details Description
Related parts for RN55D6R78FB14
RES SMD 22.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
WIRE MARKER HT SHR 1" WHT 100/RL datasheet.pdf
MODULE DDR2 1GB 200-SODIMM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 1W datasheet.pdf