Stackpole Electronics Inc. RNCP0603FTD8K45
RNCP0603FTD8K45 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0603FTD8K45
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
RNCP0603FTD8K45.pdf
Availability of RNCP0603FTD8K45
QUANTITY
RNCP0603FTD8K45 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0603FTD8K45
Internal Part NumberEIS-RNCP0603FTD8K45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.45k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.059" L x 0.031" W (1.50mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0603FTD8K45
Related LinksRNCP060, RNCP0603FTD8K45 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0603FTD8K45 Details Description
Related parts for RNCP0603FTD8K45
IC CPLD 32MC 15NS 44TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 15POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR CAP-DGTL VCT28 datasheet.pdf
RES 3.32M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf