Stackpole Electronics Inc. RNF14BTC5K11
RNF14BTC5K11 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTC5K11
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTC5K11.pdf
Availability of RNF14BTC5K11
QUANTITY
RNF14BTC5K11 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTC5K11
Internal Part NumberEIS-RNF14BTC5K11
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BTC5K11
Related LinksRNF14B, RNF14BTC5K11 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BTC5K11 Details Description
Related parts for RNF14BTC5K11
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SO datasheet.pdf
BEZEL OPEN PLASTIC BLUE 2/PACK datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 1MM 34POS datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 250KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf