Stackpole Electronics Inc. RNCP0805FTD12K4
RNCP0805FTD12K4 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0805FTD12K4
Brief Description
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
RNCP0805FTD12K4.pdf
Availability of RNCP0805FTD12K4
QUANTITY
RNCP0805FTD12K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0805FTD12K4
Internal Part NumberEIS-RNCP0805FTD12K4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0805FTD12K4
Related LinksRNCP080, RNCP0805FTD12K4 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0805FTD12K4 Details Description
Related parts for RNCP0805FTD12K4
IC EPROM UV 512KBIT 70NS 28CDIP datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8-BIT 16SO datasheet.pdf
CONN TERMINAL BLOCK 1-3POS 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC 214AB datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 2W TMINIP2 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 450V X7T 2220 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3.1A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf