Vishay/Dale M55342K11B20D0RTSV
M55342K11B20D0RTSV picture photo
Mfg. Part Number
M55342K11B20D0RTSV
Brief Description
RES SMD 20 OHM 1% 1/20W 0402
Datasheet Download
M55342K11B20D0RTSV.pdf
Availability of M55342K11B20D0RTSV
QUANTITY
M55342K11B20D0RTSV Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K11B20D0RTSV
Internal Part NumberEIS-M55342K11B20D0RTSV
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K11B20D0RTSV
Related LinksM55342K11, M55342K11B20D0RTSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K11B20D0RTSV Details Description
Related parts for M55342K11B20D0RTSV
IC TRANSCVR 8BIT N-INV 24SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OFF-LINE CNTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1W DO216 datasheet.pdf