Vishay/Dale RNC55J64R9FSRE6
RNC55J64R9FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J64R9FSRE6
Brief Description
RES 64.9 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J64R9FSRE6.pdf
Availability of RNC55J64R9FSRE6
QUANTITY
RNC55J64R9FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J64R9FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J64R9FSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)64.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J64R9FSRE6
Related LinksRNC55J6, RNC55J64R9FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J64R9FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J64R9FSRE6
CONN HEADER 9POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
SWITCH CROSS ROLL PLNGR SPDT 10A datasheet.pdf
IC CABLE DVR DGTL SER ADJ 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RJF TV FIELD SQ FLANGE RECEPT TR datasheet.pdf
EVAL BOARD 2.8V MIC5353 datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 1UF 16V Y5V 0805 datasheet.pdf