Stackpole Electronics Inc. RNCP0805FTD24K9
RNCP0805FTD24K9 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0805FTD24K9
Brief Description
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
RNCP0805FTD24K9.pdf
Availability of RNCP0805FTD24K9
QUANTITY
RNCP0805FTD24K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0805FTD24K9
Internal Part NumberEIS-RNCP0805FTD24K9
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0805FTD24K9
Related LinksRNCP080, RNCP0805FTD24K9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0805FTD24K9 Details Description
Related parts for RNCP0805FTD24K9
LED 2MM 5V RT ANGLE RED PCMNT datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC QUAD 2-1 DATA MUX 16-SOIC datasheet.pdf
MODULE EVAL FOR ADS7845 datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR DUAL 28-TSSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 11.18MM datasheet.pdf
RES 512K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf