Stackpole Electronics Inc. RNCP0805FTD3K92
RNCP0805FTD3K92 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0805FTD3K92
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
RNCP0805FTD3K92.pdf
Availability of RNCP0805FTD3K92
QUANTITY
RNCP0805FTD3K92 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0805FTD3K92
Internal Part NumberEIS-RNCP0805FTD3K92
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRNCP Series Thin Film Resistors
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNCP Series High Power Thin Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0805FTD3K92
Related LinksRNCP080, RNCP0805FTD3K92 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0805FTD3K92 Details Description
Related parts for RNCP0805FTD3K92
IC BUS BUFF TRI-ST HEX 16TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 53A TO-247AC datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 2A TO-220 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DIGITAL MEDIA SOC 529FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 13B OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 820PF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf