Stackpole Electronics Inc. RNCP0805FTD4K75
RNCP0805FTD4K75 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0805FTD4K75
Brief Description
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
RNCP0805FTD4K75.pdf
Availability of RNCP0805FTD4K75
QUANTITY
RNCP0805FTD4K75 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0805FTD4K75
Internal Part NumberEIS-RNCP0805FTD4K75
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0805FTD4K75
Related LinksRNCP080, RNCP0805FTD4K75 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0805FTD4K75 Details Description
Related parts for RNCP0805FTD4K75
IC PROGRAM 2.930V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC DGTL SW 256X256 44-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 280VWM 464VC R6 datasheet.pdf
RES 4.07K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
1UF 63V 5X11 datasheet.pdf