Stackpole Electronics Inc. RNCP0805FTD56K2
RNCP0805FTD56K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0805FTD56K2
Brief Description
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
RNCP0805FTD56K2.pdf
Availability of RNCP0805FTD56K2
QUANTITY
RNCP0805FTD56K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0805FTD56K2
Internal Part NumberEIS-RNCP0805FTD56K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0805FTD56K2
Related LinksRNCP080, RNCP0805FTD56K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0805FTD56K2 Details Description
Related parts for RNCP0805FTD56K2
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 6.3V X5R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 500V 1111 datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEATSINK .515"TO-220 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 30V 3A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN/JUMPER MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
RES 15.8M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 51 OHM 14DIP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 14POS 2.54 datasheet.pdf
RES SMD 988 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf