Stackpole Electronics Inc. RNCP0805FTD8K06
RNCP0805FTD8K06 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0805FTD8K06
Brief Description
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
RNCP0805FTD8K06.pdf
Availability of RNCP0805FTD8K06
QUANTITY
RNCP0805FTD8K06 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0805FTD8K06
Internal Part NumberEIS-RNCP0805FTD8K06
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0805FTD8K06
Related LinksRNCP080, RNCP0805FTD8K06 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0805FTD8K06 Details Description
Related parts for RNCP0805FTD8K06
TRANS NPN DARL 20V 1.2A TO-92 datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 54COND 22AWG 500' datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 7"X5" BLCK/OR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC DVI/HDMI MUX/DEMUX 42TQFN datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR RH 2% 6DFN datasheet.pdf