Stackpole Electronics Inc. RNCP1206FTD2K74
RNCP1206FTD2K74 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP1206FTD2K74
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
RNCP1206FTD2K74.pdf
Availability of RNCP1206FTD2K74
QUANTITY
RNCP1206FTD2K74 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP1206FTD2K74
Internal Part NumberEIS-RNCP1206FTD2K74
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRNCP Series Thin Film Resistors
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNCP Series High Power Thin Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.059" W (3.10mm x 1.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP1206FTD2K74
Related LinksRNCP120, RNCP1206FTD2K74 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP1206FTD2K74 Details Description
Related parts for RNCP1206FTD2K74
FIXED IND 1UH 2.9A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
REPLACE TEST LEAD SET 1BLK,1RED datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 70000UF 50V SCREW datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
MODULAR CONTACT SMD MALE datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 7.24NS 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 35V RADIAL datasheet.pdf