Stackpole Electronics Inc. RNCP1206FTD2K74
RNCP1206FTD2K74 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP1206FTD2K74
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
RNCP1206FTD2K74.pdf
Availability of RNCP1206FTD2K74
QUANTITY
RNCP1206FTD2K74 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP1206FTD2K74
Internal Part NumberEIS-RNCP1206FTD2K74
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRNCP Series Thin Film Resistors
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNCP Series High Power Thin Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.059" W (3.10mm x 1.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP1206FTD2K74
Related LinksRNCP120, RNCP1206FTD2K74 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP1206FTD2K74 Details Description
Related parts for RNCP1206FTD2K74
CONN RECEPT PIN .065-.082" .255" datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 55NS 32STSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 50COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf