Stackpole Electronics Inc. RNCP1206FTD301R
RNCP1206FTD301R picture photo
Mfg. Part Number
RNCP1206FTD301R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 301 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
RNCP1206FTD301R.pdf
Availability of RNCP1206FTD301R
QUANTITY
RNCP1206FTD301R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP1206FTD301R
Internal Part NumberEIS-RNCP1206FTD301R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRNCP Series Thin Film Resistors
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNCP Series High Power Thin Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.059" W (3.10mm x 1.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP1206FTD301R
Related LinksRNCP120, RNCP1206FTD301R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP1206FTD301R Details Description
Related parts for RNCP1206FTD301R
CTRLR POWER SSR 480V 25A AC OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
BATTERY CLIP 2 A/AA SNAP ON datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
AL-ELKO AL-ELKO datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 105MM datasheet.pdf