Vishay Semiconductor/Diodes Division VSKJ320-12
VSKJ320-12 picture photo
Mfg. Part Number
VSKJ320-12
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV 320A MAGNAPAK
Datasheet Download
VSKJ320-12.pdf
Availability of VSKJ320-12
QUANTITY
VSKJ320-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VSKJ320-12
Internal Part NumberEIS-VSKJ320-12
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)320A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 1200V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSKJ320-12
Related LinksVSKJ3, VSKJ320-12 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VSKJ320-12 Details Description
Related parts for VSKJ320-12
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONN FFC VERT 45POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
SW GUARD LOCK 2NC+1NC/1NO 24VDC datasheet.pdf
RAIL-MOUNT MOD W/SURGE VOLTAGE datasheet.pdf
RES 1.91M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf