Stackpole Electronics Inc. RNCP1206FTD56R2
RNCP1206FTD56R2 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP1206FTD56R2
Brief Description
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
RNCP1206FTD56R2.pdf
Availability of RNCP1206FTD56R2
QUANTITY
RNCP1206FTD56R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP1206FTD56R2
Internal Part NumberEIS-RNCP1206FTD56R2
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.059" W (3.10mm x 1.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP1206FTD56R2
Related LinksRNCP120, RNCP1206FTD56R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP1206FTD56R2 Details Description
Related parts for RNCP1206FTD56R2
LED 7-SEG DISP CA RED LHDP .3" datasheet.pdf
CONN PLUG IDT 9POS 2.5MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 500K GATES 512KB 484FBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN SWG JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf