Stackpole Electronics Inc. RNCS0603BKE22K1
RNCS0603BKE22K1 picture photo
Mfg. Part Number
RNCS0603BKE22K1
Brief Description
RES SMD 22.1KOHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
RNCS0603BKE22K1.pdf
Availability of RNCS0603BKE22K1
QUANTITY
RNCS0603BKE22K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS0603BKE22K1
Internal Part NumberEIS-RNCS0603BKE22K1
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNCS Series Passivated Thin Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS0603BKE22K1
Related LinksRNCS060, RNCS0603BKE22K1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS0603BKE22K1 Details Description
Related parts for RNCS0603BKE22K1
RES SMD 82 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MDR PLUG 50POS IDC GOLD datasheet.pdf
CABLE TIE 50LB WR BLK 8.3"L datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CABLE UMC PLUG-PLUG 1.32 300MM datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LMR10510 datasheet.pdf
RES 511 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf