Stackpole Electronics Inc. RNCS0603BKE825R
RNCS0603BKE825R picture photo
Mfg. Part Number
RNCS0603BKE825R
Brief Description
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
RNCS0603BKE825R.pdf
Availability of RNCS0603BKE825R
QUANTITY
RNCS0603BKE825R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS0603BKE825R
Internal Part NumberEIS-RNCS0603BKE825R
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNCS Series Passivated Thin Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS0603BKE825R
Related LinksRNCS060, RNCS0603BKE825R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS0603BKE825R Details Description
Related parts for RNCS0603BKE825R
CONN HEADER .100 SINGL R/A 10POS datasheet.pdf