Stackpole Electronics Inc. RNCS0805BKE121R
RNCS0805BKE121R picture photo
Mfg. Part Number
RNCS0805BKE121R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
RNCS0805BKE121R.pdf
Availability of RNCS0805BKE121R
QUANTITY
RNCS0805BKE121R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS0805BKE121R
Internal Part NumberEIS-RNCS0805BKE121R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRNCS Series Passivated Thin Film Resistors
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS0805BKE121R
Related LinksRNCS080, RNCS0805BKE121R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS0805BKE121R Details Description
Related parts for RNCS0805BKE121R
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
AMP MCP2.8 datasheet.pdf
JACK .015-.025".248"L SLD MNT datasheet.pdf
RES 481K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 17000UF 20% 20V FLATPCK datasheet.pdf