Stackpole Electronics Inc. RNCS0805BTE20K0
RNCS0805BTE20K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCS0805BTE20K0
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
RNCS0805BTE20K0.pdf
Availability of RNCS0805BTE20K0
QUANTITY
RNCS0805BTE20K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS0805BTE20K0
Internal Part NumberEIS-RNCS0805BTE20K0
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS0805BTE20K0
Related LinksRNCS080, RNCS0805BTE20K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS0805BTE20K0 Details Description
Related parts for RNCS0805BTE20K0
POT 20K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-DIP datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 50A 240V datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 12 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
13+13 WAY M CRIMP W BACKSHELL datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
LUG ALUMINUM MECH 4 HOLE datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf