Stackpole Electronics Inc. RNCS2512BTE4R70
RNCS2512BTE4R70 picture photo
Mfg. Part Number
RNCS2512BTE4R70
Brief Description
RES SMD 4.7 OHM 0.1% 1/2W 2512
Datasheet Download
RNCS2512BTE4R70.pdf
Availability of RNCS2512BTE4R70
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RNCS2512BTE4R70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS2512BTE4R70
Internal Part NumberEIS-RNCS2512BTE4R70
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS2512BTE4R70
Related LinksRNCS251, RNCS2512BTE4R70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS2512BTE4R70 Details Description
Related parts for RNCS2512BTE4R70
RIVET SNAP 0.157" NYLON BLACK datasheet.pdf
RES SMD 6.81KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BALUN GSM/DCS/PCS/CDMA 896MHZ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
HINGED LID 289X324X37.2MM datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf