TE Connectivity Raychem Cable Protection RNF-100-1/16-BK-SP
RNF-100-1/16-BK-SP picture photo
Mfg. Part Number
RNF-100-1/16-BK-SP
Brief Description
HEAT SHRINK TUBING 1=3000FT
Datasheet Download
RNF-100-1/16-BK-SP.pdf
Availability of RNF-100-1/16-BK-SP
QUANTITY
RNF-100-1/16-BK-SP Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF-100-1/16-BK-SP
Internal Part NumberEIS-RNF-100-1/16-BK-SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesRNF-100
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length3000' (914.4m)
Inner Diameter - Supplied0.063" (1.6mm)
Inner Diameter - Recovered0.031" (0.8mm)
Recovered Wall Thickness0.017" (0.43mm)
MaterialPolyolefin (PO), Irradiated
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature95°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF-100-1/16-BK-SP
RNF-100-1/16-BK-SP Details Description
Related parts for RNF-100-1/16-BK-SP
JUMPER-H1502TR/A3049V/H1502TR 12 datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.6A SOT-23 datasheet.pdf
TXRX COPPER MSA SFP datasheet.pdf
SWITCH SELECTOR DPST-NO 3POS 10A datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V SMD datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG ADJ 4A datasheet.pdf
CAP FILM 3NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf