TE Connectivity AMP Connectors RNF-3000-18/6-8-SP
RNF-3000-18/6-8-SP picture photo
Mfg. Part Number
RNF-3000-18/6-8-SP
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEAT SHRINK 1=150M
Datasheet Download
RNF-3000-18/6-8-SP.pdf
Availability of RNF-3000-18/6-8-SP
QUANTITY
RNF-3000-18/6-8-SP Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF-3000-18/6-8-SP
Internal Part NumberEIS-RNF-3000-18/6-8-SP
Lead Free Status / RoHS StatusNot applicable / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesRNF-3000
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio3 to 1
Length492.1' (150m)
Inner Diameter - Supplied0.709" (18.0mm)
Inner Diameter - Recovered0.236" (6.0mm)
Recovered Wall Thickness0.033" (0.84mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant
ColorGray
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF-3000-18/6-8-SP
Related LinksRNF-3000-, RNF-3000-18/6-8-SP Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RNF-3000-18/6-8-SP Details Description
Related parts for RNF-3000-18/6-8-SP
RES SMD 140K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
IC FPGA 49 I/O 68QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 39MM datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 14POS 1MM R/A datasheet.pdf