Stackpole Electronics Inc. RNF12BTD140R
RNF12BTD140R picture photo
Mfg. Part Number
RNF12BTD140R
Brief Description
RES 140 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12BTD140R.pdf
Availability of RNF12BTD140R
QUANTITY
RNF12BTD140R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12BTD140R
Internal Part NumberEIS-RNF12BTD140R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12BTD140R
Related LinksRNF12B, RNF12BTD140R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12BTD140R Details Description
Related parts for RNF12BTD140R
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16SOIC datasheet.pdf
FILTER COMPACT 3-PH EMC/RFI 100A datasheet.pdf
IC CLK GEN LOW EMI 2.5V 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
CABLE 4COND 4AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
HP3009, 3NC, 2.4 IN SHAFT, CONN datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123 datasheet.pdf