Stackpole Electronics Inc. RNF12FTC150R
RNF12FTC150R picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTC150R
Brief Description
RES 150 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTC150R.pdf
Availability of RNF12FTC150R
QUANTITY
RNF12FTC150R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTC150R
Internal Part NumberEIS-RNF12FTC150R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTC150R
Related LinksRNF12F, RNF12FTC150R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTC150R Details Description
Related parts for RNF12FTC150R
FAN AXIAL 119.1X39.1MM WD12C3 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERSION KIT 400-800A 6OR8POS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 9A 5 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 0.100 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.05UH 9.7A 7.3 MOHM datasheet.pdf
FERRITE CHIP 1206 120 OHM 25% datasheet.pdf
USB 30 A MALE TO FEMALE 15M HF datasheet.pdf