Stackpole Electronics Inc. RNF12FTC165K
RNF12FTC165K picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTC165K
Brief Description
RES 165K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTC165K.pdf
Availability of RNF12FTC165K
QUANTITY
RNF12FTC165K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTC165K
Internal Part NumberEIS-RNF12FTC165K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTC165K
Related LinksRNF12F, RNF12FTC165K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTC165K Details Description
Related parts for RNF12FTC165K
IC DALLASTAT 100K 8-DIP datasheet.pdf
IC CLK EMI REDUCTION FREQ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 4.53KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
PROFIL-SAELING FOR HAN 16A HOODS datasheet.pdf
RES 33 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
WE-CBF SMD EMI SUPP FERRITE BEAD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf