Stackpole Electronics Inc. RNF12FTC200R
RNF12FTC200R picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTC200R
Brief Description
RES 200 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTC200R.pdf
Availability of RNF12FTC200R
QUANTITY
RNF12FTC200R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTC200R
Internal Part NumberEIS-RNF12FTC200R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTC200R
Related LinksRNF12F, RNF12FTC200R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTC200R Details Description
Related parts for RNF12FTC200R
CONV DC/DC 6A 24VIN 2.5VOUT SGL datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 150 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 3K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 385V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 5.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 25V 0.24A SOT363 datasheet.pdf