Stackpole Electronics Inc. RNF12FTC24K3
RNF12FTC24K3 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTC24K3
Brief Description
RES 24.3K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTC24K3.pdf
Availability of RNF12FTC24K3
QUANTITY
RNF12FTC24K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTC24K3
Internal Part NumberEIS-RNF12FTC24K3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTC24K3
Related LinksRNF12F, RNF12FTC24K3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTC24K3 Details Description
Related parts for RNF12FTC24K3
CAP CER 0.68UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.78M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS R/A PCB GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
ANT ISM BAND FLEX PCB W/CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 8A DPAK-4 datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf