Stackpole Electronics Inc. RNF12FTC2K15
RNF12FTC2K15 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTC2K15
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTC2K15.pdf
Availability of RNF12FTC2K15
QUANTITY
RNF12FTC2K15 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTC2K15
Internal Part NumberEIS-RNF12FTC2K15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTC2K15
Related LinksRNF12F, RNF12FTC2K15 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTC2K15 Details Description
Related parts for RNF12FTC2K15
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
IC DSP CONTROLLER 32BIT 240MQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 114POS VERT 12MM GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG PIN HSG 30POS datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3575K 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 31 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf