Stackpole Electronics Inc. RNF12FTC549K
RNF12FTC549K picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTC549K
Brief Description
RES 549K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTC549K.pdf
Availability of RNF12FTC549K
QUANTITY
RNF12FTC549K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTC549K
Internal Part NumberEIS-RNF12FTC549K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTC549K
Related LinksRNF12F, RNF12FTC549K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTC549K Details Description
Related parts for RNF12FTC549K
RES SMD 226K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS W/SOCKET SOLDER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
LED PMI PROMINENT BLUE datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
750 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
RES 162K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf