Stackpole Electronics Inc. RNF12FTC75R0
RNF12FTC75R0 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTC75R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTC75R0.pdf
Availability of RNF12FTC75R0
QUANTITY
RNF12FTC75R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTC75R0
Internal Part NumberEIS-RNF12FTC75R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTC75R0
Related LinksRNF12F, RNF12FTC75R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTC75R0 Details Description
Related parts for RNF12FTC75R0
HEATSINK STAMP 25.4X12.7X30MM datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC datasheet.pdf
NT600M/G/NT610C/G/NT612 TO NS8 datasheet.pdf
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 23.4 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf