Stackpole Electronics Inc. RNF12FTD100K
RNF12FTD100K picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTD100K
Brief Description
RES 100K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTD100K.pdf
Availability of RNF12FTD100K
QUANTITY
RNF12FTD100K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTD100K
Internal Part NumberEIS-RNF12FTD100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTD100K
Related LinksRNF12F, RNF12FTD100K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTD100K Details Description
Related parts for RNF12FTD100K
CONN HEADR 10POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 21POS datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf