Stackpole Electronics Inc. RNF12FTD287K
RNF12FTD287K picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTD287K
Brief Description
RES 287K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTD287K.pdf
Availability of RNF12FTD287K
QUANTITY
RNF12FTD287K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTD287K
Internal Part NumberEIS-RNF12FTD287K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTD287K
Related LinksRNF12F, RNF12FTD287K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTD287K Details Description
Related parts for RNF12FTD287K
IC REG LDO 3V 0.15A 5USMD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 ESD 8NSOIC datasheet.pdf
FUSE CLASS J INDICTR T/D 5A 600V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V JB 0402 datasheet.pdf