Stackpole Electronics Inc. RNF12FTD2M43
RNF12FTD2M43 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTD2M43
Brief Description
RES 2.43M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTD2M43.pdf
Availability of RNF12FTD2M43
QUANTITY
RNF12FTD2M43 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTD2M43
Internal Part NumberEIS-RNF12FTD2M43
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTD2M43
Related LinksRNF12F, RNF12FTD2M43 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTD2M43 Details Description
Related parts for RNF12FTD2M43
FIXED IND 25MH 46MA 115 OHM TH datasheet.pdf
TERM RING HVY NYL 16-12AWG#10 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC TRPL PROC SUPERVISOR 8-MSOP datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REGISTER 16-TSSOP datasheet.pdf
IC HEX INVERTER CMOS HS 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf