Stackpole Electronics Inc. RNF12FTD3K57
RNF12FTD3K57 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTD3K57
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.57K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTD3K57.pdf
Availability of RNF12FTD3K57
QUANTITY
RNF12FTD3K57 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTD3K57
Internal Part NumberEIS-RNF12FTD3K57
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.57k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTD3K57
Related LinksRNF12F, RNF12FTD3K57 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTD3K57 Details Description
Related parts for RNF12FTD3K57
IDC CABLE - CSR10G/AE10G/CSR10G datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 147 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf