Stackpole Electronics Inc. RNF12FTD3R16
RNF12FTD3R16 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTD3R16
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.16 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTD3R16.pdf
Availability of RNF12FTD3R16
QUANTITY
RNF12FTD3R16 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTD3R16
Internal Part NumberEIS-RNF12FTD3R16
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTD3R16
Related LinksRNF12F, RNF12FTD3R16 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTD3R16 Details Description
Related parts for RNF12FTD3R16
RES SMD 105 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 422 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
USB MEMORY STICK 2GB datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
CAP FILM 3NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM 11PS SMD R/A TIN datasheet.pdf