Stackpole Electronics Inc. RNF12FTD475K
RNF12FTD475K picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTD475K
Brief Description
RES 475K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTD475K.pdf
Availability of RNF12FTD475K
QUANTITY
RNF12FTD475K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTD475K
Internal Part NumberEIS-RNF12FTD475K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTD475K
Related LinksRNF12F, RNF12FTD475K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTD475K Details Description
Related parts for RNF12FTD475K
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP CER 360PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
LSF-SMT 5.08/07/135 1.5 BK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
500 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 600V AXIAL datasheet.pdf